Dzień Edukacji Globalnej
Tajemnicze kradzieże w szpitalu
W szpitalu w Valleby pacjenci okradani są z cennej biżuterii. Kto i w jaki sposób to robi?
Nad rozwiązaniem tej zagadki zastanawiali się uczestnicy Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
7 listopada 2013 roku młodzież z klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 4 dyskutowała o książce Martina Widmarka i Helen Willis Tajemnica szpitala. Nie była to pierwsza książka tej spółki autorskiej omawiana podczas spotkania klubowego. Wcześniej wielu wrażeń dostarczyła Tajemnica mumii.
Młodzi czytelnicy utworzyli galerię bohaterów, określając jednocześnie ich znaczenie dla rozwoju akcji.
Zastanawiali się jakie metody wykorzystali bohaterowie, aby odkryć kto i w jaki sposób kradnie cenne precjoza. Wcielili się w rolę detektywów, wymyślając jakie jeszcze sposoby wykrycia kradzieży mogliby zastosować na miejscu Lassego i Mai. Emocjonującą dyskusję wywołało ustalenie, co tak naprawdę naprowadziło Lassego i Maję na właściwy trop, bowiem zdania były podzielone. Nie obeszło się bez sprawdzenia szczegółów w książce!
Książki z tej serii, jak przyznali uczestnicy spotkania, należą do ich ulubionych lektur. Dostarczają dreszczyku emocji, zabawy przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych wraz z Lassem i Mają i pozostawiają pragnienie sięgnięcia po następną lekturę z tego cyklu.
MBP w Jaśle
Jasielskie Spotkania z Podróżnikami
„Grubsza wygrywa” – spotkanie z Katarzyną Magier
14 listopada 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle młodzież z klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 12 i Szkoły Podstawowej w Brzyskach oraz z Gimnazjum nr 2 spotkała się z Katarzyną Majgier, autorką dzienników Ani Szuch. Spotkanie odbyło się w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Autorka z zawodu jest psychologiem, pochodzi z Nowej Huty, obecnie mieszka w Warszawie, lubi podróże i wędrówki po górach. Najbardziej ceni literaturę iberoamerykańską, do tego stopnia, że nauczyła się języka hiszpańskiego, żeby czytać ją w oryginale. Woli pisać dla młodzieży niż dla dorosłych, gdyż zna jej problemy. Dzisiaj młodzież spotyka się głównie na Facebooku, umawia przez internet lub telefony komórkowe. Kiedy ona była w ich wieku, większość wolnego czasu spędzała na podwórku i nie trzeba było się specjalnie umawiać. Po prostu się wychodziło i wszyscy już tam byli.
Pomysły na książki czerpie z otaczającej rzeczywistości, nie robi szczegółowego planu powieści, pozwala bohaterom żyć własnym życiem, a tytuł wymyśla na końcu. Chociaż zdarzają się wyjątki. Książkę „Gdybym była czekoladą” zaczęła tworzyć od pomysłu na tytuł. Nie wie ile czasu zajmuje jej napisanie książki, bo o wiele dłużej ją poprawia. Nawyk ten pozostał jej po pracy redaktora w wydawnictwie. Świadomość, że to co miał na myśli autor niekoniecznie musi być zrozumiałe dla czytelnika sprawia, że prosi o przeczytanie powieści przyjaciółkę i chętnie słucha uwag.
Katarzyna Majgier zachęcała uczestników spotkania do pisania „dla siebie” i do czytania. Czytanie i pisanie pobudza wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa i sprawia, że łatwiej sformułować własne myśli w zrozumiały sposób. Nawet jeśli nie zostanie się pisarzem, przyda się to w życiu.
Czy jej książki są grube? Kiedyś na targach książki obawiała się, że nikt nie kupi jednej z jej powieści, bo miała ponad 300 stron. Wtedy usłyszała rozmowę dwóch nastolatek: „Weźmy tę. Jest tylko o 2 zł droższa, a o ile grubsza!”
Autorka nie chciałaby, żeby jej książki były lekturami, których się nie lubi i czyta niechętnie. Jednak uczestnicy po spotkaniu zauważyli, że chcieliby mieć właśnie takie lektury jak jej książki, bo wtedy czytaliby z przyjemnością.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.
MBP w Jaśle
Przydrożne kapliczki w JDK
Ponad 350 prac z 38 szkół i jednostek kultury wpłynęło na VII Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Jasielski Dom Kultury.
W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Przydrożne kapliczki w podkarpackim pejzażu”. Jego rozstrzygnięcie oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 listopada br. w Jasielskim Domu Kultury. - To miłe, że tak licznie dzieci wzięły udział w naszym konkursie. To wspaniałe, że pamiętacie o tych kapliczkach, które są symbolem historii, czyli przemijania – mówił podczas wręczania nagród Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu jasielskiego. Jury oceniając prace brało pod uwagę: estetykę i staranność wykonania, inwencję twórczą dziecka, ogólny wyraz artystyczny oraz samodzielność. - Poziom wszystkich prac był wysoki i ciekawy. Nad każdą z nich można było się zatrzymać, każda z nich coś wnosiła: piękna kolorystyka, bardzo dobrze zachowane proporcje, zarówno samych kapliczek, jak i całego obrazu. Trudno było podjąć decyzję, komu które miejsce przyznać, bo każda praca nadawała się do wyróżnienia, już chociażby za sam udział w konkursie – mówi Tomasz Kasprzyk, fotografik, członek komisji konkursowej.
Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy prace można oglądać do 30 listopada 2013 r. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury (I piętro).
***
Nagrodzeni:
kategoria I (kl. I – III szkoły podstawowe): 1. Nina Zoła - Zespół Szkół w Woli Dębowieckiej, 2. Magdalena Janusz - Zespół Szkół Miejskich Nr 2 w Jaśle, 3. Filip Preisner - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Jaśle, 4. Maria Adamska - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Jaśle, 5. Amelia Michalec - Zespół Szkół Miejskich Nr 2 w Jaśle.
kategoria II (kl. IV – VI szkoły podstawowe): 1.Klaudia Lach - Szkoła Podstawowa Nr 4 w Jaśle, 2.Adam Czyżowicz - Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, 3. Julia Węgrzyn - Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach, 4. Maciej Szpak - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Jaśle, 5. Natalia Jędryczka - Szkoła Podstawowa w Dobryni.
kategoria III ( gimnazja ): 1.Milena Rzońca - Gimnazjum Nr 1 w Jaśle, 2. Maria Gizara -Gimnazjum w Skołyszynie, 3. Oliwia Augustyn - Gimnazjum Publiczne w Dębowcu, 4. Katarzyna Czajka - Gimnazjum Nr 2 w Jaśle, 5. Joanna Mitoraj - Gimnazjum w Skołyszynie.
Nagrodę specjalną za „Tryptyk” otrzymała Izabela Świątek, gimnazjalistka, reprezentantka Młodzieżowego Domu Kultury.
kp (JDK)
,,Jak uprawiać naukę ścisłą w XXI wieku" - wykład prof. dr hab. Stanisław Lasocki
Eliminacje gminne Wojewódzkiego Konkursu LITERATURA I DZIECI
W dniu 19 listopada 2013 r. odbyły się eliminacje gminne Wojewódzkiego Konkursu LITERATURA I DZIECI, którego organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
W Gminie Jasło wystartowało 13 recytatorów, 8 solistów i jeden zespół wokalny oraz zgłoszono 7 prac plastycznych z następujących szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 7 i SP nr 10 w Jaśle oraz SP w Opaciu. Eliminacje przeprowadził Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.
Przedmiotem konkursu, który odbywa się w całym województwie podkarpackim jest twórczość znaczących i wybitnych autorów, którzy w swoich utworach poruszają tematykę związaną z hasłem przewodnim aktualnej edycji: NAJBLIŻSI.
Jury w składzie: Anna Zalewska– animator kultury, kulturoznawca, Małgorzata Nowicka – pedagog, solista, laureatka ogólnopolskich konkursów wokalnych oraz Aneta Wszołek – pedagog, filolog polski postanowiło nominować do etapu rejonowego:
w kategorii wiekowej klasy I – III
recytatorów: Filipa Preisnera z SP nr 1 w Jaśle, Wiktorię Ignarską z SP nr 2 w Jaśle i Gabrielę Pabjan z SP nr 1 w Jaśle;
solistów: Michała Witusika z SP nr 2 w Jaśle, Weronikę Dębską z SP nr 1 w Jaśle, Wiktorię Chłopek z SP nr 1 w Jaśle i Martynę Marszałek z SP nr 4 w Jaśle.
W kategorii wiekowej klasy IV – VI
recytatorów: Joannę Harmatę z SP w Opaciu, Patryka Cholewiaka z SP nr 10 w Jaśle, Annę Zdebską z SP nr 10 w Jaśle oraz Katarzynę Preisner z SP nr 1 w Jaśle.
W tej kategorii wiekowej do konkursu nie przystąpił żaden solista.
Nominowani będą reprezentować Gminę Jasło na eliminacjach rejonowych, które odbędą się 25 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie, skąd mogą zostać zakwalifikowani do ścisłego finału. Zgłoszone prace plastyczne przekazano bezpośrednio do WDK w Rzeszowie.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i życzymy powodzenia na dalszych etapach!
Organizatorzy
Akcja ,,Bezpieczna droga do i ze szkoły” w Bieździedzy
Droga do i ze szkoły jest codziennością w życiu każdego ucznia. Ważne jest aby ta droga była bezpieczna. Przestrzeganie zasad oraz przepisów ruchu drogowego, noszenie odblasków pomaga zapobiec niebezpieczeństwu.
20 listopada w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy odbyła się akcja ,,Bezpieczna droga do i ze szkoły” . Stworzono ją z myślą o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego. Wygłoszonych prelekcji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach z wielkim zainteresowaniem słuchali uczniowie. Ksiądz Krzysztof Sławniak, jeden z pomysłodawców akcji zaznacza, że chodzi przede wszystkim o uświadomienie dzieciom, że będąc uczestnikami ruchu drogowego mogą napotkać na różne niebezpieczeństwa, ale też nie przestrzegając zasad mogą sami je spowodować.
- Sama akcja ma wzbudzić odpowiedzialność za siebie i za tych wszystkich, których spotykamy na drodze. Ważne jest noszenie emblematów odblaskowych i to chcemy uświadomić dzieciom z naszej szkoły. Powodzenie akcji zależy nie tylko od nas, nie tylko od dzieci ale również od rodziców, którzy kształtują w młodym człowieku odpowiedzialność – mówił ksiądz Krzysztof Sławniak
Akcję ,,Bezpieczna droga do i ze szkoły” w Bieździedzy zorganizowano pierwszy raz. Zdaniem Wiesława Jedziniaka, który pełni funkcje dyrektora szkoły, edukowanie dzieci o bezpiecznym poruszaniu się w drodze do i ze szkoły jest niezwykle istotne, a tą akcję śmiało można zaliczyć do bardzo udanych.
Działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego według prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Józefa Biernackiego pozwala wyczulić dzieci i zaszczepić w nich świadomość zagrożeń jakie spotyka się na drogach.
- Droga bezpieczna do szkoły to nie droga w rozumieniu takim, że rodzic pójdzie z dzieckiem i będzie pilotował. Dzieci po drogach poruszają się samodzielnie, a ruch jest wzmożony. Dzieci muszą być świadome tego, że ruch pojazdów, to nie ruch rowerów. Warto rozmawiać, warto uczulać najmłodszych by nosili odblaski. Dzięki elementom odblaskowym kierowcy dostrzegają pieszego i mogą zastosować odpowiedni manewr. To ważne by być widocznym na drodze – powiedział Józef Biernacki, prezes JKMiRD.
Na spotkanie z dziećmi i młodzieżą zaproszono przedstawicieli WORD Krosno, Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego oraz sekcję Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie.
Główne cele akcji to: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego oraz wyczulenie dzieci na pozytywną funkcję elementów odblaskowych.
Patronat medialny nad akcją sprawował portal informacyjny miastojaslo.pl
Anna Dziura
Weź udział w konkursie fotograficznym – masz jeszcze dwa tygodnie!
Za dwa tygodnie, 2 grudnia, upływa termin składania prac na konkurs „Jasło – Moje Miasto”.
Znajdź najlepsze zdjęcia w swoim domowym archiwum albo „upoluj” je na mieście i zgłoś się do konkursu. W zawodach, w tym roku mogą wziąć udział również dorośli.
W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Piękno Jasła ukryte w detalach”
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Najciekawsze prace mają szansę znaleźć się w publikacjach dotyczących miasta Jasła. Termin składania prac do 2 grudnia.
To już XIX edycja konkursu. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.
Więcej informacji:
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM – MASZ JESZCZE DWA TYGODNIE!
SMJiRJ
Rzeszowska firma najlepsza na świecie
„Freddy” to sympatyczna żaba i tytułowy bohater gry stworzonej przez młodych informatyków z Rzeszowa, czyli firmę MobiTouch.
Zespół wystartował w międzynarodowym konkursie „Windows Phone 8 and Windows Store” i zajął pierwsze miejsce. Organizatorami przedsięwzięcia były dwie światowej klasy firmy: Unity i Microsoft.
To już kolejny konkurs, w którym wystartowali rzeszowscy twórcy aplikacji mobilnych i stron internetowych. Ich projekt „Freddy” to gra o ciekawej fabule i oryginalnej grafice, w której główny bohater stara się uciec z tajemniczego laboratorium. Zespół MobiTouch ze swoim projektem, rywalizował w konkursie „Windows Phone 8 and Windows Store”, w którym wzięło udział około tysiąc firm z całego świata. W nagrodę zwycięzcy w kategorii Windows Store otrzymali 30 000 dolarów. Konkurs miał na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej innowacyjnych gier, które powstały pod system Windows Store lub też Windows Phone, a przy ich tworzeniu wykorzystano oprogramowanie Unity.
Rzeszów stolicą nowoczesnych technologii?
Kilkadziesiąt firm działających w branży IT, wielu młodych i zdolnych informatyków, którzy odnoszą sukcesy – to powody, dla których Podkarpacie coraz częściej określane jest mianem zagłębia informatycznego kraju. To bardzo cenne, że prosperujące tutaj firmy, takie jak MobiTouch, pokazują jak niewielkie i często stawiające pierwsze kroki w biznesie podmioty mogą odnosić sukcesy na skalę światową. Jako Klaster IT staramy się wspierać i dopingować młodych przedsiębiorców. Ponadto działamy na rzecz stworzenia korzystnych warunków rozwoju, które umożliwią nowym firmom lepszy start na rynku – twierdzi Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka, koordynator Klastra IT.
Przypomnijmy, że ten projekt MobiTouch ma na swoim koncie także inne osiągnięcia. Kilka tygodni temu, zdobył drugie w konkursie Microsoft’u „Twoja firma, Twoja szansa na sukces”. Firma powstała w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Rzeszowie. Należy również do Klastra IT działającego w południowo-wschodniej Polsce.
Wojciech Materna
Julian Tuwim słowem i pędzlem malowany w ISP Nr 12 w Jaśle
Julian Tuwim to jeden z najpopularniejszych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. My również ulegliśmy czarowi pełnego magii i humoru świata, który powołał do życia w swoich wierszach. W ramach obchodów „Roku Tuwima” przygotowaliśmy więc dla uczniów klas I-VI Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle konkurs „Twórczość Juliana Tuwima słowem i pędzlem malowana”. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom utworów poety, promowanie czytelnictwa oraz kształtowanie postaw twórczych i kreatywności. Każda klasa zgłosiła do konkursu prace plastyczne i przygotowała prezentację sceniczną wylosowanego na apelu wiersza Tuwima.
Przegląd małych form scenicznych miał miejsce w wypełnionej po brzegi szkolnej auli 19 XI 2013 r. Widownię powitała swym gwizdem lokomotywa z wiersza poety, która wtoczyła się na scenę. Najpierw uczniowie obejrzeli bajkową prezentację dotyczącą tego utworu i wysłuchali piosenki powitalnej poświęconej bohaterom Tuwimowskich wierszy. Następnie zawiadowca stacji Tuwimowo zapraszał kolejne klasy na scenę. W wykonaniu klasy Ia obejrzeliśmy inscenizację wiersza „Okulary”, klasa Ib zaprezentowała utwór „Słoń Trąbalski, klasa IIa zaprosiła nas na spotkanie z Grzesiem kłamczuchem. Dzięki uczniom IIIa spotkaliśmy bohaterów „Rzepki”, IVa przedstawiła swoją wizję sceniczną utworu „O panu Tralalińskim”, zaś w wykonaniu uczniów IVb podziwiać mogliśmy inscenizację „Zosi Samosi”. Klasa Va przygotowała prezentację wiersza „Warzywa”, a VIa zaprosiła nas na audycję „Ptasiego radia”. Widzom i jury konkursowemu bardzo podobały się kolorowe kostiumy, rekwizyty, pomysłowa scenografia oraz aktorskie popisy naszych młodych artystów. Świadczą o tym burzliwe oklaski nagradzające kolejne prezentacje oraz werdykt jury, które przyznało w kategorii klas I-III miejsce I klasom Ia i IIIa, zaś miejsce II - klasom IIa i Ib. W kategorii klas IV – VI miejsce I wywalczyły klasy IVa i IVb, a miejsce II przyznano uczniom Va i VIa. Przedstawiciele poszczególnych klas odebrali z rąk pani dyrektor Aleksandry Zajdel – Kijowskiej słodkie upominki.
Podczas spotkania wszyscy uczniowie mogli także sprawdzić swoją znajomość twórczości Tuwima, biorąc udział w przygotowanym przez organizatorów quizie. Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych zgłoszonych na konkurs. W kategorii „Twórczość Juliana Tuwima pędzlem malowana” nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
klasy I- III
I miejsce - Mateusz Żołądź (IIa),
II miejsce – Dominika Florko (IIa),
III miejsce – Magdalena Opałka (IIIa),
wyróżnienie: Alan Bieszczad (Ia), Wiktoria Florko (IIa), Jan Madej (Ib),
klasy IV- VI
I miejsce – Malwina Karamon (IVb),
II miejsce – Aleksandra Szewczuk (Va),
III miejsce – Wiktoria Śliwa (Via),
wyróżnienie- Patrycja Mastaj (IVb).
Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Renata Goleń, która pogratulowała wszystkim uczniom wspaniałych występów. Ponieważ taka forma popularyzacji twórczości Juliana Tuwima wszystkim przypadła do gustu, postaramy się w kolejnych latach przypomnieć naszym uczniom utwory innych klasyków poezji dziecięcej.
ZSM Nr 3 w Jaśle
Instrumenty wokół nas – muzyczna edukacja
Umuzykalnianie dzieci poprzez kontakt z żywą muzyką oraz szerzenie kultury muzycznej było celem audycji edukacyjnej „Instrumenty wokół nas”, która odbyła się wczoraj (21 bm.) w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.
Audycja muzyczna ukazała różnorodność instrumentarium w oparciu o wybrane kompozycje dostosowane do możliwości percepcyjnych najmłodszych słuchaczy. Wykonawcami byli młodzi artyści, uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, którzy przenieśli słuchaczy w magiczny świat muzyki.
Pomysł, zrealizowany przez Prywatną Szkołę Muzyczną w Jaśle we współpracy z JDK, okazał się strzałem w dziesiątkę. Wypełniająca salę widowiskową młodziutka, żywo reagująca publiczność z entuzjazmem oklaskiwała kolejnych wykonawców i z wielkim zainteresowaniem chłonęła niezwykle przystępnie podawane informacje na temat repertuaru muzycznego.
JDK
Nie tańcz z wilkami czyli na co trzeba uważać w Internecie
W czwartek 21 listopada mali Internauci z Klubu Sieciaka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle dzielnie doskonalili swoje umiejętności korzystania z nowych technologii.
Tym razem klubowiczom towarzyszyły sympatyczne owieczki z edukacyjnego cyklu „Owce w Sieci” przygotowanego z myślą o najmłodszych Internautach.
Przygody owieczek z kreskówki Nie tańcz z wilkami stały się pretekstem do dyskusji nad tym co wolno, a co jest zabronione podczas surfowania w Sieci. Mali Internauci pracując w grupie stworzyli własny kodeks bezpiecznego Internetu zatytułowany pomysłowo „Nie tańcz z wilkami czyli na co trzeba uważać w Internecie”. Nie wolno przesyłać swoich zdjęć obcym – powiedział Paweł. Trzeba też uważać z kim rozmawiamy w Internecie – dodała Ania. Dzieci zwróciły uwagę na to, że Internet sprzyja anonimowości, każdy może podać się za kogoś innego dlatego trzeba ostrożnie zawierać internetowe znajomości.
A przede wszystkim nie wolno siedzieć zbyt długo przy komputerze – ustalili wspólnie Sieciakowi klubowicze.
Na zakończenie dzieci stworzyły w internetowej aplikacji Sheeplive kolorowanki z różnymi wersjami bohaterów cyklu „Owce w Sieci”
Projekt „Owce w Sieci” powstał w ramach słowackich programów na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie – Zodpovodne.sk, Pomoc.sk, Stopline.sk, przy wsparciu Unii Europejskiej. Polska edycja projektu została opracowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Celem projektu jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.
MBP Jasło
Pomóżcie Gimnazjum w Dębowcu wygrać konkurs „Tesco dla szkół”!
Publiczne Gimnazjum w Dębowcu jako jedyne z powiatu jasielskiego bierze udział w konkursie Tesco „Talent do niemarnowania”.
Uczniowie nagrali wspaniały film, ukazujący sposoby co zrobić z nadmiarem żywności jednocześnie zachęcają aby korzystnie i w prosty sposób wykorzystać, nienadające się do spożycia jedzenie. Nadal istnieją na świecie osoby które cierpią głód i niedostatek.
Aby się o tym przekonać nie trzeba szukać daleko. Takie osoby są wśród nas i mogą potrzebować naszej pomocy.
Zobaczcie film :
{youtube}6tTUQEYKHd4{/youtube}
Jeśli chcecie aby nasz powiat był słynny w całej Polsce, pomóżcie i zagłosujcie na film!!!
Aby to zrobić należy:
1. Zarejestrować się na stronie internetowej www.tescodlaszkol.pl
2. Po rejestracji kliknąć w załącznik „oddaj swój głos”.
3. Następnie wybrać województwo podkarpackie i powiat jasielski albo kliknąć w poniższy link :
http://www.tescodlaszkol.pl/54989
4. Na końcu oddać głoś klikając w odnośnik „głosuj”.
Głosowanie trwa do 16 grudnia. Swoje głosy można oddawać codziennie!!!!. Zachęcamy serdecznie do promowania naszego filmu wśród przyjaciół, znajomych i rodziny.
W imieniu grupy „Brothers short films” serdecznie dziękujemy za oddanie głosu
Gimnazjum w Dębowcu
Jasielskie Spotkania z Podróżnikami
Przydrożne kapliczki w JDK
Ponad 350 prac z 38 szkół i jednostek kultury wpłynęło na VII Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Jasielski Dom Kultury.
W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Przydrożne kapliczki w podkarpackim pejzażu”. Jego rozstrzygnięcie oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 listopada br. w Jasielskim Domu Kultury. - To miłe, że tak licznie dzieci wzięły udział w naszym konkursie. To wspaniałe, że pamiętacie o tych kapliczkach, które są symbolem historii, czyli przemijania – mówił podczas wręczania nagród Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu jasielskiego. Jury oceniając prace brało pod uwagę: estetykę i staranność wykonania, inwencję twórczą dziecka, ogólny wyraz artystyczny oraz samodzielność. - Poziom wszystkich prac był wysoki i ciekawy. Nad każdą z nich można było się zatrzymać, każda z nich coś wnosiła: piękna kolorystyka, bardzo dobrze zachowane proporcje, zarówno samych kapliczek, jak i całego obrazu. Trudno było podjąć decyzję, komu które miejsce przyznać, bo każda praca nadawała się do wyróżnienia, już chociażby za sam udział w konkursie – mówi Tomasz Kasprzyk, fotografik, członek komisji konkursowej.
Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy prace można oglądać do 30 listopada 2013 r. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury (I piętro).
***
Nagrodzeni:
kategoria I (kl. I – III szkoły podstawowe): 1. Nina Zoła - Zespół Szkół w Woli Dębowieckiej, 2. Magdalena Janusz - Zespół Szkół Miejskich Nr 2 w Jaśle, 3. Filip Preisner - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Jaśle, 4. Maria Adamska - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Jaśle, 5. Amelia Michalec - Zespół Szkół Miejskich Nr 2 w Jaśle.
kategoria II (kl. IV – VI szkoły podstawowe): 1.Klaudia Lach - Szkoła Podstawowa Nr 4 w Jaśle, 2.Adam Czyżowicz - Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, 3. Julia Węgrzyn - Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach, 4. Maciej Szpak - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Jaśle, 5. Natalia Jędryczka - Szkoła Podstawowa w Dobryni.
kategoria III ( gimnazja ): 1.Milena Rzońca - Gimnazjum Nr 1 w Jaśle, 2. Maria Gizara -Gimnazjum w Skołyszynie, 3. Oliwia Augustyn - Gimnazjum Publiczne w Dębowcu, 4. Katarzyna Czajka - Gimnazjum Nr 2 w Jaśle, 5. Joanna Mitoraj - Gimnazjum w Skołyszynie.
Nagrodę specjalną za „Tryptyk” otrzymała Izabela Świątek, gimnazjalistka, reprezentantka Młodzieżowego Domu Kultury.
kp (JDK)
Prawda, czyli dywagacje o miłości
W 2011 roku stała się przebojem scen teatralnych i podbiła serca francuskiej publiczności. Teraz widzowie mogli ją zobaczyć także w Jaśle.
„Prawda” - znakomita sztuka Floriana Zellera w reżyserii Jerzego Bończaka została wystawiona w Jasielskim Domu Kultury, w ramach V Jesiennych Spotkań z Teatrem 28 listopada br.
Prawda – czy rzeczywiście istnieje i jak ją odróżnić od nieprawdy. Gdzie jest granica pomiędzy nimi? - Ten spektakl mówi o miłości. To takie dywagacje o prawdzie, o miłości, o spojrzeniu na to, czy one są prawdziwe – powiedział witając widzów Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Znakomita komedia napisana śmiesznie, zabawnie i inteligentnie – jak podkreśla główny bohater, grany przez Piotra Polka, pokazuje nam skomplikowane zakamarki ludzkiej duszy. Bohaterowie rozmawiają szczerze o miłości. Ale niewiadomo czy są wobec siebie rzeczywiście szczerzy, czy mówią prawdę, czy tylko jej część, a może w ogóle jej nie mówią. Każdy z nich ma swoją prawdę i każda jest inna. Rodzi się pytanie czy jest ona kłamstwem, czy tylko każdy inaczej ją postrzega. Jaka jest więc prawda? - Jest po każdej ze stron, ale spektakl pokazuje gdzie jest granica pomiędzy nieprawdą a prawdą. Czy to, co nam się wydaje prawdą, jest jeszcze prawdą i to, co się nam wydaje ewidentną nieprawdą - ten spektakl pokazuje, że w rezultacie - może się okazać prawdą – mówi aktor.
Obok Piotra Polka na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpili: Małgorzata Pieczyńska, Magdalena Wójcik oraz Karol Strasburger.
Partnerami wydarzenia byli: Grupa Lotos, Polska Spółka Gazownicza oraz Burmistrz Miasta Jasła.
kp (JDK)
„Jak uprawiać naukę ścisłą w XXI wieku” – wykład profesora Stanisława Lasockiego w JDK
„Jak uprawiać naukę ścisłą w XXI wieku” – to temat wykładu, który odbył się w środę (27 listopada) w Jasielskim Domu Kultury.
Ze słuchaczami spotkał się profesor dr hab. Stanisław Lasocki, kierownik Zakładu Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi, Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego International Association of Seismology and Physics of the Earth Interior.
Był to drugi z wykładów, którego organizatorem było Jasielskie Towarzystwo Naukowe.
- Chciałbym, aby temat był kontrowersyjny i prowokował do dyskusji. Jak wygląda sytuacja nauk ścisłych w XXI wieku oraz jak wygląda sytuacja polska z perspektywy uprawiania nauk ścisłych w XXI wieku – zwrócił się do przybyłych profesor Lasocki. Wykład rozpoczął od przybliżenia dziedziny naukowej, która jest mu bliska.
- Sejsmologia to badanie trzęsień ziemi i rozchodzeniem się fal sejsmicznych we wnętrzu ziemi. Techniczna definicja, mówi o pękaniu skorupy ziemskiej, podczas którego wyzwalana jest nagromadzona energia sejsmiczna, sprężysta częściowo w postaci fal sejsmicznych. Otóż na skutek różnych procesów zachodzących we wnętrzu ziemi powstają naprężenia i w pewnym momencie struktura pęka i następuje przesuw. Wynikiem tego przesuwu i bardzo dużego tarcia we wnętrzu ziemi rozprzestrzeniają się fale sprężyste, dochodzą do powierzchni ziemi i powodują znane nam skutki. W naszym społecznym odczuciu trzęsienie ziemi to jest nic innego, jak tylko krwawa katastrofa o kolosalnych konsekwencjach ekonomicznych. Trzęsienia ziemi pociągnęły już za sobą ponad 10 milionów ofiar – podkreślił profesor.
W trakcie wykładu profesor Stanisław Lasocki udzielił słuchaczom odpowiedzi ma pytanie dlaczego należy uprawiać nauki ścisłe. Według profesora stanowią one uzupełnienie nauk humanistycznych, z którymi tworzą jedną całość, są fascynującą przygodą intelektualną, przyczyniają się do fizycznego rozwoju człowieka, wprowadzają do światowych elit intelektualnych oraz wiążą się z podróżami w związku z globalnym charakterem nauki. Prof. Lasocki wyjaśnił także, czego należy się spodziewać decydując się na zgłębianie nauki ścisłej.
- Jest to zajęcie niezwykle żmudne i wyczerpujące, chociaż nagrodą jest odkrycie. Często jednak do tej nagrody dochodzi się bardzo długo, latami. Trzeba być upartym, konsekwentnym i liczyć się z niepowodzeniami. Jeżeli zamierzamy się na jakieś odkrycie, to trzeba liczyć się także z porażką, może się okazać, że nie mieliśmy racji. Nie ma gwarancji sukcesu. Poza tym jest to ciągła walka, ciągły wyścig i konkurowanie na rynku globalnym. Jednocześnie poddajemy nasze pomysły szerokiej ocenie specjalistów w danej dziedzinie – powiedział profesor.
Przybliżył również mocne i słabe strony nauk ścisłych oraz wrócił uwagę na klimat do ich uprawiania w Polsce, który nie należy do najlepszych.
- Miały na to wpływ uwarunkowania historyczne, najpierw były rozbiory, później II wojna światowa i 51 lat zniewolenia intelektualnego. Aby przed 1989 rokiem można było opublikować jakąś pracę należało oddać ją do tzw. tajnej kancelarii, gdzie grupa urzędników rozważała czy ta praca nie sprzedaje jakichś ważnych informacji gospodarczych. Czasami trwało to tak długo, że nie warto było jej publikować. Zdarzało się, że takiej zgody nie było. Drugim powodem, dla którego klimat nauk ścisłych w Polsce nie jest najlepszy jest romantyzm i nasze humanistyczne nastawienie. W polskiej wikipedii najważniejszym osiągnięciem Ignacego Łukasiewicza jest wynalezienie lampy naftowej. W amerykańskiej – zbudowanie pierwszej rafinerii ropy naftowej w Ulaszowicach, ponieważ przemysł naftowy wciąż jest najważniejszym źródłem energii – zauważa profesor Lasocki. Na zakończenie przekazał przybyłym siedem rad głównych z których najistotniejsze jest zdefiniowanie dalekosiężnych planów działania, pewność uzyskanych rezultatów, także przy ich prezentacji na forum międzynarodowym, pamięć o własnych korzeniach naukowych, oraz wytrwałość w dążeniu do obranego celu.
pch (JDK)
Mikołaj z Jedynką na jasielskim rynku
Rusza sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych przy rynku
Już jutro (30 listopada) planowane jest włączenie sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych na wysokości Starostwa Powiatowego i deptaka synchronizowanej z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic K. Wielkiego, Szajnochy, Modrzejewskiego. Nowe sygnalizatory są wyposażone w liczniki czasu.
Wprowadzone rozwiązanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszego oraz płynności ruchu kołowego. Nowe sygnalizatory będą sterowane czasowo z sygnalizacji znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic K. Wielkiego, Szajnochy, Modrzejewskiego, tak aby na wszystkich przejściach równocześnie pojawiało się takie samo światło dla ruchu pieszego. W ten sposób dla ruchu kołowego możliwy będzie płynny przejazd przez odcinek drogi objęty sygnalizacjami.
Program sterowania sygnalizacją, który dostosowany jest do obsługi trzech punktów, będzie monitorowany i ewentualnie modyfikowany.
UMJ