Wieczór autorski Moniki Kocik
Multipoezja na VIII Festiwalu Poezji i Prozy
Brazylijska melodia mgieł wodnych
12 września 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Jasielskiego Klubu Podróżnika, którego gościem był Jacek Borczyk.
Przedmiotem opowieści jasielskiego podróżnika była Brazylia. Swoją gawędę rozpoczął od niezwykłych wodospadów Iguasu, które znajdują się w rezerwacie Parku Narodowego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od „Trzech muszkieterów”, największych wodospadów Brazylii. Ze slajdów wylewała się przerażająca kipiel, z której można było obserwować diabelskie gardziele (Gargantua del diablo), otulone w mgłach wodnych. Prawdziwa frajdą okazał się rejs motorówką pod kaskadami spienionej wody. Dopełnieniem wyprawy był lot helikopterem nad rzeką Paraną, gdzie można było podziwiać wodospady po stronach – Brazylii i Argentyny. Nad Paraną została wybudowana potężna i pilnie strzeżona Elektrownia ITAIPU, która pokrywa w 80% zapotrzebowania na energię Brazylii i Paragwaju. Wjazd do niej jest niewątpliwie atrakcją turystyczną.
Mimo pochmurnej pogody gorące rytmy samby rozgrzały zebranych, bowiem taniec jest dla brazylijczyków sensem życia. Kilka tysięcy szkół samby świadczy o tym, że mają taniec we krwi, co szczególnie objawia się podczas karnawału w Rio de Janeiro. Po jednej stronie ulicy pochód obserwują sędziowie. Udział w korowodzie jest szansą na lepsze życie i pracę, zwłaszcza dla biedniejszej części społeczeństwa. Latynosi cenią piękno, a udział w karnawale daje im możliwość „pokazania się” – powiedział Jacek Borczyk.
Na zakończenie obejrzeliśmy „Głowę cukru”, gdzie można wjechać kolejką linową, Stadion Maracana i Katedrę, dzieło Oscara Niemeyera.
MBP w Jaśle
Wygrywać marzenia – warsztaty „Gra obywatelska” w MBP Jasło
Jaki jest sposób na spełnianie prywatnych i zawodowych marzeń? Jak mądrze wykorzystać czas szkoły średniej i studiów? O różnych aspektach rozwoju i aktywności obywatelskiej dyskutowali w piątek 13 września uczestnicy warsztatów „Gra obywatelska” w MBP Jasło.
Projekt Gra obywatelska jest realizowany przez Fundację Dobra Sieć, a jego celem jest rozwój aktywności obywatelskiej młodzieży. O tym dlaczego warto być aktywnym obywatelem i jak „wygrywać marzenia” opowiadali uczestnikom ambasadorzy projektu: Mateusz Mokrzycki – laureat nagrody „Wolontariusz Podkarpacia 2011”, koordynator projektów „Iskra marzeń” i „Młodzieżowa Akcja – Reakcja”, opiekun grupy teatru tańca z ogniem Fire Charmers oraz Dawid Żak – uczestnik programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki”, trener pracy zespołowej.
Podczas warsztatów młodzi ludzie z jasielskiego Gimnazjum nr 2 poznali różne formy wsparcia z jakich mogą korzystać – dowiedzieli się między innymi czym są stypendia, jakie są ich rodzaje oraz jak pozyskiwać i być na bieżąco z ofertami stypednialnymi. Gimnazjaliści dowiedzieli się również jak mogą zaangażować się na rzecz zmian w swoim najbliższym otoczeniu np. poprzez wolontariat stacjonarny lub e-wolontariat.
Na zakończenie wszyscy wzięli udział w turnieju gry planszowej Pioniersi, która przedstawia najciekawsze formy aktywności z zakresu wolontariatu, stypendiów i edukacji obywatelskiej. Na zwycięzców czekały egzemplarze gry, a każdy z uczestników warsztatów otrzymał inspirujący poradnik „W co grać żeby wiedzieć więcej”.
MBP w Jaśle
Laboratorium Pomysłów
Nagrody w Kampanii Trzeźwy Umysł rozdane
26 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów otrzymało dzisiaj nagrody w ramach ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013. FOTORELACJA
Laureatką nagrody głównej została Paulina Bara z Gimnazjum nr 1, która jutro w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbierze laptopa.
W ramach pierwszego etapu kampanii odbyło się pięć konkursów indywidualnych: Na tropie piękna i Mały odkrywca dla uczniów szkół podstawowych oraz Dzielę się pięknem, Eksplorator i Szukamy Młodych Mistrzów-Lokalni Liderzy dla gimnazjalistów. Spośród tysięcy zgłoszeń nadesłanych do biura projektu znalazło się 26 prac uczniów ze szkół miejskich, a laureatem nagrody głównej została Paulina Bara z Gimnazjum nr 1 w Jaśle.
Nagrodzeni uczniowie jasielskich szkół:
Anna Tarnawska (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12), Dagmara Piątkowska (Szkoła Podstawowa nr 1), Wiktoria Gozdalska (Szkoła Podstawowa nr 8), Alina Dziedzic (Gimnazjum nr 2), Jakub Szajna (Szkoła Podstawowa nr 4), Wiktoria Rączka (Szkoła Podstawowa nr 2), Julia Gajecka (Szkoła Podstawowa nr 2), Patrycja Niziołek (Szkoła Podstawowa nr 4), Natalia Dyja (Szkoła Podstawowa nr 7), Jakub Węgrzynowicz (Gimnazjum nr 4), Aleksandra Stanula (Szkoła Podstawowa nr 8), Wiktor Toporowicz (Szkoła Podstawowa nr 10), Justyna Bukowiec (Gimnazjum nr 1), Anna Miśkowicz (Gimnazjum nr 1), Izabela Piątek (Gimnazjum nr 1), Aleksandra Kwast (Gimnazjum nr 1), Mateusz Żyra (Gimnazjum nr 1), Aleksandra Przetacznik (Gimnazjum nr 4), Łukasz Żebracki (Gimnazjum nr 1), Paulina Bara (Gimnazjum nr 1), Karol Centler (Gimnazjum nr 2), Łukasz Korczykowski (Gimnazjum nr 2), Gabriela Czerwińska (Gimnazjum nr 2), Lidka Marek (Gimnazjum nr 4), Krystian Półtorak (Gimnazjum nr 4), Agata Petrycka (Gimnazjum nr 4).
UMJ
Komiks o Ignacym Łukasiewiczu
Na jasielskim rynku prezentowana jest wystawa o Ignacym Łukasiewiczu. Na dwudziestu tablicach w formie komiksu przedstawiona jest historia jego pobytu w Jaśle.
Wiele miast chlubi się Ignacym Łukasiewiczem między innymi Gorlice, Krosno i Jasło. Wszystkie poznały go jako aktywnego obywatela, przedsiębiorcę, filantropa, dlatego oddają mu hołd i kultywują jego pamięć.
Jasło w biografii Ignacego Łukasiewicza ma miejsce szczególne. Wynalazca lampy naftowej był związany z nim tylko przez kilka lat od 1858 do 1865/6 roku. - W sensie czysto ludzkim, był to dla Ignacego Łukasiewicza czas najtrudniejszy – tragedii utraty jedynego dziecka, pożaru destylarni, załamania się części interesów, w końcu i depresji, która o mało nie doprowadziła do całkowitego porzucenia nafciarstwa. Ale to w Jaśle, w tym mieście, w życiu Łukasiewicza dokonał się przełom. Przełom, który z „aptekarza zajmującego się naftą” uczynił wielkiego naftowego przedsiębiorcę i gospodarczego wizjonera – pisze we wstępie do wystawy jej autor Piotr Hudyma.
Organizatorem wystawy, która prezentowana będzie do końca miesiąca, jest Urząd Miasta w Jaśle.
UMJ
Spotkanie z Romanem Bromboszczem
Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem
Spotkanie z Zośką Papużanką
CBA na Podkarpaciu! Czyżby nowa afera korupcyjna?
CBA przeprowadziło w środę kontrolę jasielskich instytucji w toku prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Krakowie śledztwa.
Podejrzenia korupcji w organach samorządowych i rządowych różnego szczebla na Podkarpaciu stanowią przedmiot postępowania. PAP podaje, iż funkcjonariusze CBA odwiedzili m.in. starostwo powiatowe w Jaśle oraz Cech Rzemiosł Różnych. Niektórzy pracownicy tych instytucji dostali na czwartek wezwania do rzeszowskiej delegatury CBA. Z kolei RMF FM informuje, że CBA rozpoczęło również kontrolę sanepidu.
Anna Dziura
Nowy sezon artystyczny JDK
Poetycki performance
Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości
W tym roku, podobnie jak w poprzednich, obchody Święta Niepodległości w Jaśle będą miały jeszcze jeden wymiar - sportowy.
W poniedziałek 11 listopada odbędzie się Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości. W zawodach będzie się ścigać kilkadziesiąt załóg z południowo-wschodniej Polski. Jednym z partnerów rajdu jest Policja.
Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości na stałe wpisał się w powiatowe obchody upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W bieżącym roku, już po raz trzynasty, 11 listopada do Jasła zjadą załogi reprezentujące automobilkluby z terenu południowo-wschodniej Polski. W imprezie wezmą udział również zawodnicy niezrzeszeni. Uczestnicy rajdu będą rywalizować w sześciu klasach: „Historycznej”, „Gość”, „do 1400 cm3”, „do 1600 cm3”, „do 2000 cm3” i „powyżej 2000 cm3”. Inicjatorem oraz głównym organizatorem zawodów jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.
Rajd składał się będzie z siedmiu prób sportowych zlokalizowanych na terenie Jasła oraz gmin Kołaczyce i Brzyska. Tradycyjnie pierwsza próba sportowa zostanie przeprowadzona na zamkniętym placu manewrowym firmy Trans-Wiert przy ulicy Przemysłowej 11 w Jaśle. Próby nr 2 i 5 odbędą się na drodze gminnej „SORYS” w Błażkowej, nr 3 i 6 na drodze gminnej za kościołem parafialnym w Bieździedzy, a nr 4 i 7 na drodze powiatowej nr 1840R w Bieździadce. Start pierwszej załogi zaplanowano na godz. 10.
Na czas trwania rajdu, od godz. 10 do godz. 16.30, na wyżej wymienionych odcinkach dróg wystąpią utrudnienia w ruchu. Do kierowców oraz pieszych apelujemy o wyrozumiałość, ostrożność i stosowanie się do znaków drogowych oraz poleceń służb porządkowych.
Oficjalna strona wyścigu – kliknij
KPP Jasło
Rower góral i na Ural – wspomnienia Dominika Szmajdy z wyprawy
,,Lubię różnorodność i nie chciałbym jeździć ciągle w to samo miejsce. Niesamowite są wielkie przestrzenie bez drzew, na których praktycznie nie ma ludzi…” - tak w wielkim skrócie definiuje swoją pasję podróżowania Dominik Szmajda, który 7 listopada był gościem Jasielskich Spotkań z Podróżnikami w Zajeździe pod Skałą.
Latem 2012 roku zorganizował wyprawę przez Ural i tundrę Jamalu. Udając się do północnej Rosji, na Ural Polarny i tundrę jamalską chciał pojeździć na rowerze. Pierwsze dni wyprawy nieoczekiwanie sprawiły, że rower przestał być jedynym środkiem transportu Dominika. Podróżnik miał okazję poznać tundrę wraz z jej rdzennymi mieszkańcami. Każdy dzień podróży obfitował w nowe wrażenia. Zmagania z surową naturą, pokonywanie nowych trudności, spotkania z mieszkańcami Uralu wspomina ze wzruszeniem.
Rowerem przez tundrę…
- To piękne, ciekawe i bardzo egzotyczne miejsca. Wcześniejsze moje podróże nie były w kierunku północnym. Zwyczajnie chciałem się przekonać czym jest tundra i sprawdzić czy da się po niej jeździć na rowerze. Pustynie, to miejsca które uwielbiam i zwykła ciekawość sprawiły, że chciałem zobaczyć, czy te zielone też przypadną mi do gustu - mówi
Warto się zmęczyć, warto spróbować…
- Fajnie było spróbować pojechać w tundrę rowerem, łapać stopa na gąsienicach by móc dotrzeć nad jezioro Pimisieto, gdzie żyją koczownicy Jamalu; zobaczyć ich renifery. Warte każdej kropli potu było przedzieranie się rowerem przez dzikie góry choćby dla spróbowania surowego lipienia, spędzenia nocy w kopalni chromu - wspomina
Zdaniem Dominika wybór tego typu wyprawy był w stu procentach trafny. - Pchanie roweru (ok. 50 kg waga) po pustyni lub tundrze jest wyczerpujące i na dłuższą metę praktycznie nie możliwe. Jednak to doświadczenie na całe życie – przekonuje podróżnik
Skrupulatne dokumentowanie wyprawy, bogaty materiał fotograficzny znalazły swoje odzwierciedlenie w książce ,,Rower góral i na Ural”. Tam miesięczna wyprawa rowerowa została wzbogacona o analizę stanu ducha podróżnika i odkrywania prawdziwych motywacji, które nim kierowały.
Wysiłek ma sens…
Przemierzane drogi i bezdroża nie tylko na rowerze, ale i pieszo, czy też wiezdiechodem, do tego spływ górską rzeką na nadmuchanej dętce od traktora trwało niespełna miesiąc. Nawet kąśliwe komary nie były w stanie odwieść rowerowego włóczykija od osiągnięcia celu. Sposób pokonywania tundry i Uralu był różnorodny.
Gość czwartkowego spotkania pokazał, że każdy wysiłek ma sens. Utwierdził w przekonaniu, że warto dotrzeć do celu mimo wszystko. Nie ważne czy na dwóch, czy też czterech kołach; jadąc, czy prowadząc rower. Zakończona wyprawa zjazdem na dętce z pewnością stanie się dla wielu inspiracją.
Samotną wyprawę rowerową Dominika Szmajdy na Ural Polarny (rok 2012),,Rower góral i na Ural” uhonorowano nagrodami na festiwalach podróżniczych: KOLOSY 2012 (nagroda publiczności i wyróżnienie w kat. Podróże), MEDIATRAVEL 2012 (Eldorado – nagroda główna w kat. Podróż roku im. St. Szwarc Bronikowskiego), EXPLORERSFESTIVAL 2012 (Wielka Włóczęga – Nagroda Publiczności)
Ciekawostki:
Czas trwania wyprawy: lipiec/sierpień 2012 (30 dni)
Pokonany dystans: 900 km rowerem, 170 km wiezdiechodem, 100 km – spływ na dętce
Anna Dziura
Harold i Matylda w JDK
Młodość nie zawsze wiąże się z beztroską, a starość nie pozbawia radości życia. Szczęście, miłość i zrozumienie pozostają wciąż wartościami nadrzędnymi w pędzącym świecie nastawionym na konsumpcjonizm i powierzchowne relacje. To przesłanie spektaklu „Harold i Matylda”, który mogli zobaczyć widzowie Jasielskiego Domu Kultury w ramach Jesiennych Spotkań z Teatrem.
- To spektakl o rozterkach i problemach dotykających nas w życiu. Pokazuje dwa różne spojrzenia na życie. Jest to komedia w której zawarto sporą dawkę czarnego humoru i śmiechu przez łzy – powiedział Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, witając przybyłych.
Harold (Tomasz Ciachorowski) zamiast cieszyć się życiem jak jego rówieśnicy, postrzega je jako szare, beznadziejne i nudne. Jedną z rozrywek, którymi szokuje najbliższych i próbuje zwrócić na siebie uwagę matki, są odgrywane przed domownikami sceny samobójstw. Jego pasją są również ceremonie pogrzebowe, w których regularnie uczestniczy.
Podczas jednej z takich uroczystości poznaje blisko sześćdziesiąt lat starszą od siebie Matyldę (Krystyna Sienkiewicz). Starsza pani odkrywa przez nim coraz to nowe aspekty życia. To, co do tej pory wydawało mu się nie warte uwagi nabrało nowych barw, a on sam po raz pierwszy od dłuższego czasu zaczął dostrzegać piękno otaczającego świata. Zniechęca do siebie trzy kandydatki na żonę, z którymi umawia go jego matka za pomocą internetowego portalu randkowego. Ostatecznie postanawia oświadczyć się Matyldzie, która przywróciła mu chęć do życia. Tu czeka go jednak zaskakująca odpowiedź.
Spektakl powstał na podstawie scenariusza amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego – Colina Higginsa. Całość znakomicie wyreżyserował Dariusz Taraszkiewicz.
Partnerami wydarzenia były firmy: Grupa Lotos i Polska Spółka Gazownictwa.
pch (JDK)
Święto Ojczyzny w naszych rodzinach
Świętujmy razem! – pod takim hasłem rodziny uczestników zajęć Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle spotkały się w piątkowy wieczór 8 listopada 2013 r., aby świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas spotkania chętni wzięli udział w „Małym teście z historii”. 14 rodzin odpowiadało na pytania dotyczące Święta Niepodległości oraz dziejów Polski. Zwyciężyły 3 dziewczynki, które na potrzebę testu utworzyły rodzinę „Woźniak-Szot-Burek”. Drugie miejsce zajęła rodzina Filów, zaś trzecie - rodzina Schmidtów.
Po teście przyszła kolej na naukę i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, takich jak: „Pierwsza brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani”. Pieśni pomagały śpiewać uczestniczki zajęć wokalnych MDK w Jaśle.
Następnie dzieci z pomocą rodziców wykonały techniką wydzieranki kotyliony i wizerunek orła pochodzącego z godła Polski.
Na zakończenie goście, poprowadzeni przez uczestników zajęć tanecznych, zatańczyli wspólnie poloneza.
Spotkanie miało na celu wspólne – międzypokoleniowe przeżywanie radości z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości. Dzieci chętnie uczestniczyły w zaproponowanych formach, rodzice zaś mogli przypomnieć sobie fakty historyczne oraz tradycje związane z tym świętem.
Upominki i nagrody dla uczestników ufundowało Starostwo Powiatowe w Jaśle.
Więcej zdjęć na stronie www.mdkjaslo.pl.
MDK w Jaśle
Medale judoczek ASW JUDO JASŁO na Pucharze Polski w Bytomiu
W ostatnim oficjalnym starcie naszych judoczek w tym roku przyszło nam rywalizować podczas Pucharu Polski "Liberty Cup" w Bytomiu, gdzie zjechali się najlepsi polscy judocy w kategorii juniora młodszego.
W nowoczesnej hali sportowej rywalizowało 350 zawodników z całej Polski.
Udział w tych zawodach wzięły również podopieczne trenera Przemysława Czarneckiego, które udowodniły, że należą do ścisłej czołówki polskiego judo.
Brązowe medale w tej ważnej imprezie wywalczyły Katarzyna Kolbusz oraz Joanna Nocula. Niestety pechowo te zawody zakończyła Paulina Górniak , która pomimo sporego prowadzenia w walce eliminacyjnej przegrała w końcówce i odpadła z dalszej rywalizacji.
Na uwagę zasługuje fakt, iż mimo krótkiej działalności naszego klubu zawodnicy w tym roku już wielokrotnie pokazali, że nawet z takiego małego miasta jak Jasło można osiągnąć duży sukces.
W tym roku reprezentanci naszego klubu wielokrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski, Pucharów Europy. Pucharów Polski oraz wielu licznych imprez międzynarodowych.
Gratulujemy kolejnego medalowego startu.
UKS ASW-JUDO JASŁO
www.judo-jaslo.pl
Sztuka oswajania samotności - spotkanie z Piotrem Kolanko
Proste pytania, trudne odpowiedzi
W jaki sposób gra w szachy łączy w sobie sport, naukę i sztukę?
Co zrobić gdy świnka-skarbonka już nie wystarcza? Jak wykorzystywana jest matematyka w architekturze naszego Miasta? – to tylko kilka projektów z którymi zmierzą się w najbliższym czasie młodzi badacze z Jasielskiej Ligii Naukowej z LOTOSEM. 235 uczniów z jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów realizuje w sumie 91 projektów.
Tematyka projektów jest niezwykle różna, począwszy od przewrotnych: „Dlaczego jajko nie śpiewa”, poprzez humanistyczne: „Jak język angielski stał się jednym z najpopularniejszych języków na świecie?, a skończywszy na matematycznych: „Jakie bryły geometryczne były wykorzystywane w architekturze miasta na przestrzeni ostatniego wieku?”. - Trzeba jednak podkreślić, że wszystkie te projekty zostały zgłoszone przez uczestników Ligii i dostosowane do wieku młodych badaczy – mówi Aleksandra Dacyl, kierownik Wydziału Oświaty UMJ.
W projekcie uczestniczy 235 uczniów: 44 uczniów nauczania początkowego, 74 uczniów klas IV-VI, 117 uczniów gimnazjów. W sumie w ciągu roku szkolnego 2013/2014 prowadzonych będzie 91 projektów: 43 projekty ze szkół podstawowych i 48 projektów z gimnazjów. Nad Ligowymi Zespołami Badawczymi czuwa 44 Opiekunów Ligii.
Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM jest pilotażowym projektem edukacyjnym realizowanym w roku szkolnym 2013/2014 w szkołach podstawowych i gimnazjach przez Miasto Jasło w partnerstwie z GRUPĄ LOTOS. Jego celem jest identyfikacja uzdolnień, talentów i zainteresowań uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Jaśle, kształtowanie naukowego myślenia i postaw badawczych oraz promocja metody projektowej w edukacji.
W ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM uczniowie jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów wykonają pod opieką nauczycieli małe projekty naukowe i badawcze z różnych dziedzin wiedzy, które zostaną poddane ocenie specjalistów i nagrodzone przez Burmistrza Miasta Jasła i Grupę LOTOS.
List intencyjny w sprawie współpracy i partnerstwa pomiędzy Miastem Jasłem i Grupą LOTOS, podpisany został 14 czerwca 2013 r. W liście tym zadeklarowano wkład finansowy, organizacyjny i rzeczowy w realizację projektu, współpracę merytoryczną oraz promocję działań i rezultatów projektu.
Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskana stronie www.jaslo.pl (po prawej stronie znajduje się baner Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem).
UMJ