Quantcast
Channel: MiastoJasło.pl - MiastoJasło.pl
Viewing all 1480 articles
Browse latest View live

Targi Ślubne


Możliwości transportu kolejowego

$
0
0

IS spotkanie Cargo - popZ inicjatywy Burmistrza Miasta Jasła i Senatora RP Stanisława Koguta oraz w porozumieniu z Prezesem Zarządu PKP CARGO S.A., w Urzędzie Miasta w Jaśle odbyło się dzisiaj (28 listopada), spotkanie czołowych jasielskich firm zainteresowanych towarowym transportem kolejowym z członkami dyrekcji PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki.


Celem spotkania było rozpoznanie nowych możliwości związanych z transportem kolejowym towarów, surowców i półproduktów niezbędnych do ich wytworzenia przez firmy działające na terenie Jasła w związku z kompleksowym remontem linii kolejowych nr 106 Rzeszów – Jasło i nr 108 Stróże – Krościenko.

Obecni na spotkaniu członkowie dyrekcji PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki: Jacek Fotyma – Dyrektor Zakładu i Zbigniew Skalny – Zastępca Dyrektora ds. handlowych, zaprezentowali profil Spółki i jej ogólną ofertę, odpowiadali na pytania przedsiębiorców oraz zobowiązali się do przesłania każdej firmie propozycji współpracy dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Podsumowując spotkanie burmistrz Andrzej Czernecki stwierdził potrzebę rozpoznania możliwości rozbudowy stacji Jasło-Towarowa i stworzenia na jej terenie centrum logistycznego, spełniającego potrzeby jasielskich firm. Spotkanie zakończyły rozmowy bilateralne przedsiębiorców.

UMJ

Jasielskie Jazzowe Klimaty

Zamki Transylwanii

Pokaz filmów krótkometrażowych

Ostrzeżenie o silnym wietrze w dniach 5 – 7 grudnia

$
0
0

wiatr

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że od godz. 20:00 dnia 2013-12-05 do godz. 10:00 2013-12-07 przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h.


Wiatr południowo – zachodni, w nocy z czwartku na piątek skręcający na zachodni. Maksymalne porywy wiatru spodziewane są w drugiej połowie nocy z czwartku na piątek oraz w piątek. Wiatrowi okresami towarzyszyć będą przelotne opady śniegu, co spowoduje występowanie miejscami zawiei śnieżnych.

wiatr


W związku z ostrzeżeniem : UPRASZA SIĘ O:

1. Dokonanie zabezpieczenia mieszkań i domów oraz innego mienia przed silnym wiatrem (pozamykanie okien, drzwi).
2. Zabezpieczenie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa (przedmioty na balkonach, parapetach okien itp.) pod wpływem silnych podmuchów wiatru,
3. Dostosowanie prędkości jazdy pojazdów samochodowych do warunków atmosferycznych.
4. Usunięcie samochodów z okolic drzew.

MIEJSKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W JAŚLE 

Julian Tuwim słowem i pędzlem malowany w ISP Nr 12 w Jaśle

$
0
0

142

Julian Tuwim to jeden z najpopularniejszych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.


Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. My również ulegliśmy czarowi pełnego magii i humoru świata, który powołał do życia w swoich wierszach. W ramach obchodów „Roku Tuwima” przygotowaliśmy więc dla uczniów klas I-VI Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle konkurs „Twórczość Juliana Tuwima słowem i pędzlem malowana”. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom utworów poety, promowanie czytelnictwa oraz kształtowanie postaw twórczych i kreatywności. Każda klasa zgłosiła do konkursu prace plastyczne i przygotowała prezentację sceniczną wylosowanego na apelu wiersza Tuwima.

IS a (5)


IS a (8)


Przegląd małych form scenicznych miał miejsce w wypełnionej po brzegi szkolnej auli 19 XI 2013 r. Widownię powitała swym gwizdem lokomotywa z wiersza poety, która wtoczyła się na scenę. Najpierw uczniowie obejrzeli bajkową prezentację dotyczącą tego utworu i wysłuchali piosenki powitalnej poświęconej bohaterom Tuwimowskich wierszy. Następnie zawiadowca stacji Tuwimowo zapraszał kolejne klasy na scenę. W wykonaniu klasy Ia obejrzeliśmy inscenizację wiersza „Okulary”, klasa Ib zaprezentowała utwór „Słoń Trąbalski, klasa IIa zaprosiła nas na spotkanie z Grzesiem kłamczuchem. Dzięki uczniom IIIa spotkaliśmy bohaterów „Rzepki”, IVa przedstawiła swoją wizję sceniczną utworu „O panu Tralalińskim”, zaś w wykonaniu uczniów IVb podziwiać mogliśmy inscenizację „Zosi Samosi”. Klasa Va przygotowała prezentację wiersza „Warzywa”, a VIa zaprosiła nas na audycję „Ptasiego radia”. Widzom i jury konkursowemu bardzo podobały się kolorowe kostiumy, rekwizyty, pomysłowa scenografia oraz aktorskie popisy naszych młodych artystów. Świadczą o tym burzliwe oklaski nagradzające kolejne prezentacje oraz werdykt jury, które przyznało w kategorii klas I-III miejsce I klasom Ia i IIIa, zaś miejsce II - klasom IIa i Ib. W kategorii klas IV – VI miejsce I wywalczyły klasy IVa i IVb, a miejsce II przyznano uczniom Va i VIa. Przedstawiciele poszczególnych klas odebrali z rąk pani dyrektor Aleksandry Zajdel – Kijowskiej słodkie upominki.

IS a (9)


IS a (10)


Podczas spotkania wszyscy uczniowie mogli także sprawdzić swoją znajomość twórczości Tuwima, biorąc udział w przygotowanym przez organizatorów quizie. Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych zgłoszonych na konkurs. W kategorii „Twórczość Juliana Tuwima pędzlem malowana” nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
klasy I- III
I miejsce - Mateusz Żołądź (IIa),
II miejsce – Dominika Florko (IIa),
III miejsce – Magdalena Opałka (IIIa),
wyróżnienie: Alan Bieszczad (Ia), Wiktoria Florko (IIa), Jan Madej (Ib),
klasy IV- VI
I miejsce – Malwina Karamon (IVb),
II miejsce – Aleksandra Szewczuk (Va),
III miejsce – Wiktoria Śliwa (Via),
wyróżnienie- Patrycja Mastaj (IVb).

IS a (12)


Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Renata Goleń, która pogratulowała wszystkim uczniom wspaniałych występów. Ponieważ taka forma popularyzacji twórczości Juliana Tuwima wszystkim przypadła do gustu, postaramy się w kolejnych latach przypomnieć naszym uczniom utwory innych klasyków poezji dziecięcej.

ZSM Nr 3 w Jaśle

 

Instrumenty wokół nas – muzyczna edukacja

$
0
0

IS IMG 8781

Umuzykalnianie dzieci poprzez kontakt z żywą muzyką oraz szerzenie kultury muzycznej było celem audycji edukacyjnej „Instrumenty wokół nas”, która odbyła się wczoraj (21 bm.) w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.


Audycja muzyczna ukazała różnorodność instrumentarium w oparciu o wybrane kompozycje dostosowane do możliwości percepcyjnych najmłodszych słuchaczy. Wykonawcami byli młodzi artyści, uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, którzy przenieśli słuchaczy w magiczny świat muzyki.

IS IMG 8709


IS IMG 8728


Pomysł, zrealizowany przez Prywatną Szkołę Muzyczną w Jaśle we współpracy z JDK, okazał się strzałem w dziesiątkę. Wypełniająca salę widowiskową młodziutka, żywo reagująca publiczność z entuzjazmem oklaskiwała kolejnych wykonawców i z wielkim zainteresowaniem chłonęła niezwykle przystępnie podawane informacje na temat repertuaru muzycznego.

IS IMG 8763



JDK

 

 


Nie tańcz z wilkami czyli na co trzeba uważać w Internecie

$
0
0

adfs

W czwartek 21 listopada mali Internauci z Klubu Sieciaka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle dzielnie doskonalili swoje umiejętności korzystania z nowych technologii.


Tym razem klubowiczom towarzyszyły sympatyczne owieczki z edukacyjnego cyklu „Owce w Sieci” przygotowanego z myślą o najmłodszych Internautach.

2


3


Przygody owieczek z kreskówki Nie tańcz z wilkami stały się pretekstem do dyskusji nad tym co wolno, a co jest zabronione podczas surfowania w Sieci. Mali Internauci pracując w grupie stworzyli własny kodeks bezpiecznego Internetu zatytułowany pomysłowo „Nie tańcz z wilkami czyli na co trzeba uważać w Internecie”. Nie wolno przesyłać swoich zdjęć obcym – powiedział Paweł. Trzeba też uważać z kim rozmawiamy w Internecie – dodała Ania. Dzieci zwróciły uwagę na to, że Internet sprzyja anonimowości, każdy może podać się za kogoś innego dlatego trzeba ostrożnie zawierać internetowe znajomości. 

A przede wszystkim nie wolno siedzieć zbyt długo przy komputerze – ustalili wspólnie Sieciakowi klubowicze.

4


Na zakończenie dzieci stworzyły w internetowej aplikacji Sheeplive kolorowanki z różnymi wersjami bohaterów cyklu „Owce w Sieci”

Projekt „Owce w Sieci” powstał w ramach słowackich programów na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie – Zodpovodne.sk, Pomoc.sk, Stopline.sk, przy wsparciu Unii Europejskiej. Polska edycja projektu została opracowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Celem projektu jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.

MBP Jasło

 

Koncert Marcin Olak Trio spodobał się publiczności

$
0
0

IS DPP 0030

4 grudnia w ramach cyklu „JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty” na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystapili muzycy Marcin Olak Trio. Fotorelacja


Jaślanie przez ponad godzinę mogli raczyć się solidną porcją energetycznego jazzu.

IS DPP 0005


- Wprawdzie nie będzie tutaj utworów Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, ale grają to co lubi. Marcin Olak pokusił się także o własną interpretację kompozycji Witolda Lutosławskiego, ciekawie łącząc klasykę z jazzem – zwrócił się do słuchaczy Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Atmosferę intymności w obcowaniu z muzyką zespołu spotęgowało przeniesienie krzeseł na scenę. Dzięki temu zabiegowi wytworzyła się swoista więź między muzykami a publicznością zgromadzoną w Jasielskim Domu Kultury, gdzie muzycy byli praktycznie na wyciągnięcie reki.
- Bardzo się cieszę, że możemy tutaj zagrać. Ważne jest to, że „JasMaty” skupione są wokół postaci ważnej dla polskiego jazzu. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, to fenomenalny kompozytor. Gdyby urodził się w USA, to jego przeboje byłyby grywane na Broadwayu.

IS DPP 0012


Bardzo się cieszę, że mogę zagrać na koncercie w ramach cyklu, który jest jemu dedykowany i ze swej strony chciałbym zadedykować mu mój utwór „Song For Two” – powiedział Marcin Olak. Podczas wykonywania tego utworu znakomitą solówka perkusyjną popisał się Krzysztof Szmańda, co zostało docenione gromkimi oklaskami. Zespół rozpoczął swój występ od trzech miniatur Witolda Lutosławskiego, które za zgodą spadkobierców autora, mogły zostać opracowane w formie jazzowej: „Hej, od Krakowa jadę (Blue Deconstruction)”, „Ach, mój Jasieńko (Quasi ad libitum)” oraz „Na jabłoni jabłko wisi (Work Song)”. Po nagraniach z najnowszego albumu „Crossing Borders”, muzycy powrócili do wcześniejszej płyty „Simple Joy” i wykonali utwór „Dancing Lion. Kolejny utwór „She Comes” pochodzi z pierwszej płyty formacji „Zealot”. Ballada powstała z myślą o żonie Marcina Olaka, który zawsze grając tę kompozycję dedykuje ją swojej małżonce. Oprócz wymienionych kompozycji publiczność usłyszała także utwory: „Waterfall” oraz „Simple Joy”.
Zagrane w sposób finezyjny utwory spotkały się z uznaniem słuchaczy, którzy długo nie chcieli rozstać się z zespołem.
pch

Dzień Dawcy Szpiku

$
0
0

dzien dawcy

Przypominamy, że w dniu 8 grudnia br. w godz. od 10.oo do 16.oo w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Zbigniewa i Innych”.


Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji osoby w wieku od 18 do 55 lat.
Należy zabrać ze sobą dokument z PESELEM.

dzien dawcy


UMJ

Śladami Drakuli

$
0
0

sladami

W ostatni czwartkowy wieczór w podróż śladami Drakuli wybrali się uczestnicy spotkania Jasielskiego Klubu Podróżników.


Przewodnikiem po Transylwanii był Tomasz Dobrowolski, który w maju tego roku wyruszył na zwiedzanie Rumunii.
Transylwania wszystkim kojarzy się ze sławnym wampirem Drakulą. Piękny, bajkowy zamek w Branie, jedna z większych atrakcji Rumunii reklamowany jest jako siedziba Drakuli. Prawda jest jednak taka, że Wlad Palownik, władca Rumuni, będący pierwowzorem Drakuli, nigdy w tym zamku nie panował, a być może, nawet nigdy w nim nie przebywał. Wjeżdżając do miasta zamek widać z daleka. Przed wejściem do zamku poraża ilość stoisk z pamiątkami i sprzedawców próbujących zachęcić do zakupu pamiątek. Na „drakulowej” trasie znajduje się też Sighisoara, znana z powodu znakomicie zachowanego Starego Miasta. Centrum Sighisoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny. W żółtym domu na starówce urodził się waleczny i słynący z okrucieństwa Wlad Palownik. Swój przydomek zawdzięcza niezwykłemu okrucieństwu z jakim traktował przeciwników – bardzo często eliminował ich poprzez nabijanie na pal. Legenda głosi, że lubował się ucztami pośród konających jeńców.

IS 2 (1)


IS 3



Oprócz pięknych pałaców byłego króla Michała I takich jak Peles czy Pelisor, znajdujących się w kompleksie miasta Sinaia, zebrani na spotkaniu usłyszeli o najsłynniejszej drodze w Rumuni zwanej szosą Transfogaraską. Przebiega ona przez najwyższe pasmo górskie w tym kraju – góry Fagaraskie i łączy Transylwanię z Wołoszczyzną. Trasa powstała na polecenie rumuńskiego przywódcy Ceausescu w latach 1970 – 1974 i wznosi się na wysokość 2034m n.p.m. Serpentyny są bardzo ostre, a zakręty pozbawione zabezpieczeń. Wraz z wysokością spada temperatura. Trasa jest zamknięta zimą i wczesną wiosną, a całą można przejechać tylko w lecie.
Dzięki barwnej opowieści Tomasza Dobrowolskiego Rumunia objawiła się jako kraj pełen pięknych i nieodkrytych jeszcze atrakcji.

 

MBP, Jasło

Wigilijny Stół

Jarmark Bożonarodzeniowy

Pisz i chwal się!

$
0
0

1w1e

Trwa XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Piszesz wiersze lub opowiadania i jesteś uczniem szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej? Zamiast przechowywać swoją twórczość na dysku komputerowym lub w głębinach szuflady, zaprezentuj ją szerszemu kręgowi odbiorców.
Zapoznaj się z regulaminem konkursu i przyślij maksymalnie 5 wierszy i/lub 2 opowiadania. Regulamin konkursu i kartę uczestnika wraz z oświadczeniem można pobrać ze strony biblioteki: www.mbp.jaslo.pl. Tylko utwory uczestników, którzy spełnili kryteria podane w regulaminie będą rozpatrywane przez jury konkursu. Prace laureatów zostaną nagrodzone i opublikowane w tomiku wydawanym przez bibliotekę. Powstanie również wystawa nagrodzonych utworów w holu biblioteki, udostępniona po uroczystym finale konkursu.
Termin nadsyłania prac upływa 10 stycznia 2014 r. Czekamy na Twoje utwory!

Szczegółowe informacje:
Oddział dla Dzieci MBP w Jaśle
Magdalena Chart
Tel. 13 446 26 02 wewn. 35
dzieci@mbp.jaslo.pl


Karp w galarecie

$
0
0

miniaturkaJuż niedługo święta!
Wigilia to szczególny wieczór poprzedzający dzień Bożego Narodzenia. Oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę zawsze towarzyszą kuszące zapachy dochodzące z kuchni.


Tradycją w naszym kraju jest 12 potraw, które obowiązkowo na stołach w Wigilię zagościć muszą, m.in. barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, kompot z suszu. W zależności od regionu niektóre potrawy mogą się różnic w sposobie wykonania czy też zastąpione są przez inne np. kutię spotkamy na południu kraju a na północy makiełki. Jednak jest jedna rzecz, która nie ulega zmianie a mianowicie ryba. Tradycja mówi o karpiu chociaż przy tak sporej dostępności wszelakich ryb coraz częściej zastępowany jest on przez inne (szczupak, sandacz, sum)
Ponieważ nasza restauracja specjalizuje się w tradycyjnych daniach regionalnych nie będziemy „pro-modern” ale zostaniemy przy klasycznym zestawieniu menu wigilijnego.

IS karp-mw-galarecie



Pragniemy przedstawić Państwu karpia w galarecie, którego możecie sami w domu przygotować wprowadzając tym samym Polski, tradycyjny klimat świąt.

Składniki ilość porcji: 4
1 sprawiony karp (około 1 kg)
2 marchewki • 2 pietruszki
1/2 selera
2 łyżki soku z cytryny
1 duża cebula, pokrojona w kostkę
sól i pieprz do smaku
50 g rodzynek
50 g migdałów
5 łyżek żelatyny
plasterki cytryny do dekoracji
natka pietruszki do dekoracji

Sposób przygotowania

Przygotowanie: 20min. › Gotowanie: 45min. › +3godz. tężenie: › Gotowe w: 4godz.5min. 1.
1. Jeśli karp nie jest sprawiony, należy z niego usunąć wnętrzności, uważając, żeby nie uszkodzić woreczka żółciowego. Opłukać. Rybę pokroić w dzwonki.
2. Do garnka (takiego żeby zmieściły się wszystkie kawałki karpia) włożyć warzywa (oprócz cebuli), zalać wodą i dodać sok z cytryny. Gotować przez 30 minut.
3. Wywar przecedzić, (warzywa można użyć do sałatki jarzynowej). Do wywaru dodać karpia i pokrojoną cebulę, i doprawić solą i pieprzem. Gotować na bardzo małym ogniu przez 15 minut.
4. Rodzynki i migdały sparzyć. Migdały posiekać. 5. Żelatynę namoczyć w 1/2 szklanki zimnej wody. Następnie dodać do karpia i zagotować. Dodać rodzynki i migdały. Odstawić do przestudzenia, a następnie wstawić do lodówki, żeby stężało. 6. Karpia przełożyć na półmisek, udekorować cytryną i natką pietruszki.

Polecam
Sławomir Szura
Szef kuchni w restauracji „u Schabińskiej” w Jaśle
7 lat szef kuchni w restauracji RICK’s w Edynburgu. Cztery lata doświadczenia w restauracjach w Polsce. Ponad rok spędzony w Stalheim Hotel w Norwegii. Na swoim koncie posiada liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w 2002 roku został wybrany Kucharzem Roku w konkursie organizowanym przez MONTPELIERS Edynburg.

Martwa Droga 1953-2013. Tropem syberyjskiej kolei-widmo

Kiermasz przedświąteczny 2013

$
0
0

kiermsz

Jasielski Dom Kultury zaprasza na siódmy „Bożonarodzeniowy kiermasz rękodzieła artystycznego”, który odbędzie się 19 i 20 grudnia br. (czwartek i piątek) w holu JDK. W kiermaszu weźmie udział ponad 20 rękodzielników i artystów ludowych z Jasła i najbliższych okolic.
Na stoiskach można będzie zaopatrzyć się w misternie wykonane, nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia bibeloty z najróżniejszych materiałów i bożonarodzeniowe oraz noworoczne kartki. Będzie to także inspiracja do zrobienia własnych świątecznych ozdób. Stoiska czynne będą od godz. 10 do 17.
pch (JDK)

Jubileuszowy koncert w JDK

$
0
0

IS koncert JPG


W czwartek (21 grudnia) o godz. 17.30 w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, odbędzie się jubileuszowy koncert zespołów Mindfield i Krusher. Pierwszy z nich będzie świętował 5 – lecie działalności, drugi, okrągłą 10. rocznice istnienia.
Koncert zostanie zarejestrowany na potrzeby wydawnictwa DVD. Oba zespoły zapowiadają przygotowanie szczególnych setów koncertowych z wieloma niespodziankami. Na końcu Krusher i Mindfield połączy siły by zagrać wspólnie kilka utworów. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie na Jasielskiej Scenie. Podczas koncertu jubileuszowego muzycy zaprezentują kilka swoich nowych utworów. Zapraszamy!
https://www.youtube.com/watch?v=CpaOoPIli_A#t=2

***
Krusher powstał w listopadzie 2002 roku. Publicznie zadebiutowali na deskach KDK Krosno podczas WOŚP 2003. W tym samym roku w dębickim Studiu Chinook zarejestrowali materiał demo: „Born to Krush”, który pojawił się wkrótce w regionalnych rozgłośniach radiowych. Muzycy mają na swoim koncie wydany w 2008 roku album „Forward”, oraz krążek DVD „Live 2008” zarejestrowany z okazji pięciolecia zespołu. Krusher jest laureatem wielu ogólnopolskich przeglądów. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na drugi album. W planach na 2014 rok ma również sporo koncertów, a także Krushfest 2014.
***
Historia grupy Minfield rozpoczęła się w 2008 roku. Zespół założony został przez muzyków uczestniczących w wielu innych projektach. Pierwszy mini album „Snap Of Fingers” ukazał się w 2009 roku. Muzyka zespołu wróciła uwagę dziennikarzy muzycznych. Ich nagrania prezentował m.in. Grzegorz Zembrowki w Trójkowej audycji „Mikrokosmos”. Zespół może się poszczycić wieloma nagrodami różnych imprez muzycznych. 16 sierpnia 2011 roku ukazał się ich pełnowymiarowy krążek „Teeth Marks”. Po odejściu Pawła Kędziory jego miejsce zajął fan Dimebaga Darrella – Tomasz Świerad. Obecnie zespół nagrywa nową płytę, która ukaże się na początku 2014roku. W jednym z utworów gościnnie wziął udział Titus z zespołu Acid Drinkers.
pch(JDK)

Mikołajkowe Zawody Judo

Viewing all 1480 articles
Browse latest View live